ANKET
‘Haymaana’ ve ‘Miras Lezzetler’ dendiğinde aklınıza gelen ilk ürün hangisidir?
FAYDALI BİLGİLER

SARIMSAK KOKUSU

HAYMAANA MANTI’nızı sarımsak soslu yoğurtla yediniz ; ancak sarımsak kokusundan rahatsızsınız. Çiğneyeceğiniz birkaç maydanoz yaprağı sizi bu sıkıntıdan kurtaracaktır. Ellerinizde ki koku için ise limon suyu ile ovalamanız yeterli olacaktır.
BÖREK HAZIRLARKEN

HAYMAANA YUFKA ile börek hazırlayacaksınız. Böreğinizin tam kıvamında pişmesini istiyorsunuz. Fırına vermeden önce tepside ki böreğinizi büyük parçalara ayırınız. Yarım saat oda sıcaklığında bekletip öyle pişiriniz. Üzerinin renginin kusursuz olmasını istiyorsanız üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürün. Eğer elinizde yumurta yoksa küçük bir kase yoğurda 1 yemek kaşığı sıvı yağ ilave edip karıştırın. Bu karışımı böreğinizin üzerine sürüp pişiriniz.
YEMEKLERİNİZİN LEZZETİNİ ARTTIRMAK İÇİN

Etin yumuşacık olmasını istiyorsanız , pişirmeden önce limon suyuna bulayıp bekletin. Birkaç damla limon suyu ile et daha yumuşak ve lezzetli olur. Daha çabuk pişer. Bir diğer yol ise eti yoğurt ile marine ederek pişiriniz.
SOĞAN KAVURURKEN

Misafirlerinize mükeelef bir lezzet hazırladınız ; ancak görünümünün de kusursuz olmasını istiyorsunuz. O zaman soğanları kavururken bir tutam tuz ilave edin ; rengi güzelleşecektir.
MUTFAKTA PÜF NOKTALARI

Fırınınıza pişirdiğiniz bütün yemeklerin kokusu mu sindi ? fırınınızı kullanmadan önce yarısı su , yarısı sirke dolu bir tavayı fırınınızın ortasına yerleştirin. Birkaç dakika ısıtın ve fırını soğumaya bırakın. Fırın kokusundan da kurtulmuş olacaksınız.
Yaptığınız yemek tuzlu olmuş ; yemek saati de geldi. Hemen yemeğinizin içine bir patatesi dörde bölerek atın ve birkaç taşım kaynatın. Patateslerin yemeğinizin fazla tuzunu aldığını göreceksiniz.
Pastalarınızın daha gevrek olmasını istiyorsanız ; tuzlu ya da tatlı ; hamurun içine bir miktar tuz atın.
Ağzı dar şişe ya da kavanozunuzu temizlerken ; şişeye ya da kavanoza su ,deterjan ve bir tatlı kaşığı pirinç atıp çalkalayarak yıkayın ve durulayın. Şişeniz temizlenmiş olacaktır.
Yarısını kullandığınız limonun diğer yarısını saklamak için ; bir çay tabağına 1 çay kaşığı şeker koyun ve limonun kesik kısmı şekerlerin üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Limonunuz 2 hafta tazeliğini koruyacaktır.
Kireçlenmiş yüzeyleri temizlemek için 21 su bardağına 2 çay kaşığı limon , 2 çay kaşığı sirke ve 2 çay kaşığı karbonat atıp karıştırın. Bu karışımla kireçli yüzeyleri temizleyin.
BAZI GIDALARIN TAZE OLUP OLMADIKLARINI NASIL ANLARSINIZ ?

Dana eti alırken yağına bakmak lazım. Yağı hem beyaz olmalı hem de dokununca sımsıkı olduğu hissedilmeli. Dana ne kadar yaşlanmışsa, yağının rengi de o kadar sararır.
Brokoli çok dayanıklı bir sebze değildir. Alırken lekesiz, canlı ve yeşil olanını seçin ve kısa zamanda tüketin.
Taze fasulye alırken fasulyelerden bir tanesini kırmadan almayın. ‘Çat’ diye kırılmıyor, esniyorsa almaktan vazgeçin. Aynı şey enginar için de geçerlidir. Enginarın da taç yaprağını kırmayı deneyin.
Balığın tazeliğini kontrol etmek için ise, gözlerine ve yüzgeçlerine bakmak lazım. Gözleri parlak, yüzgeçleri koyu kırmızı ve pulları gevşek olmalıdır.
Midye, istiridye türü kabuklu deniz ürünleri denizden çıkınca su kaybetmeye başlar. Taze olup olmadığını anlamak için ağırlığına bakmak yeterli. Ne kadar ağırsa o kadar tazedir. Istakoz alıyorsanız biraz yakından bakmakta fayda var. Eğer kırçıllaşma varsa ıstakoz yaşlı demektir.
Yumurtaların tazeliğini test etmek içinse tuzlu su kullanabilirsiniz. Günlük olanlar suyun dibine çökerler, 3-5 günlük olanlar suyun ortasında, bayat olanlar ise suyun yüzeyinde dururlar.